گزارش تصویری
اين كنگره در مجموع توانست گام ارزشمندي در راستاي پژوهش درباره‌ي شخصيت حضرت سلمان فارسي بردارد. مخصوصاً كتاب دو جلدي مجموعه مقالات كنگره در اين راستا قابل توجه است.
مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه‌اي در تاريخ 16 ارديبهشت ماه 1387 در سفر به استان فارس در جمع مردم شهرستان كازرون ضمن اشاره به سلمان فارسي نظر خود درباره‌ي وطن جناب سلمان فارسي را بيان كردند.
از سوی بنیاد فارس شناسی اعلام شد:
همایشِ بین المللی سلمان فارسی (ره) گامی است نه فقط برای شناخت زندگی و ابعاد وجودی او که کوششی است برای نشان دادنِ تعامل بین فرهنگ و تمدن ایران پیشس از اسلام و فرهنگ اسلامی. و سلمانِ فارسی مسلمان جایگاه و سهم خاصی در طرح این تعامل داشته است.
پايگاه سلمان فارسي همكار افتخاري مي‌پذيرد.      سلمان فارسي؛ نماد عدالت، پارسايي، بصيرت، آزادي      پايگاه سلمان فارسي از مقالات، گزارش‌ها، تصاوير و اسناد ارزشمند شما استقبال مي‌كند.      
در صورت اعمال مديريت واحد بومي كيفيت كنگره سلمان فارسي افزايش مي‌يافت
مدیر گروه انساب و تراجم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:
ما امیدوار هستیم که با وجود افراد بسیار فرهیخته ای که در این شهر هستند انشاالله خودشان رسما بتوانند تمام مدیریت علمی و اجرایی کنگره را بر عهده بگیرند
گزارشي از كتاب‌هاي نخستين كنگره سلمان فارسي
در مراسم افتتاحيه‌ي كنگره‌ي بين المللي سلمان فارسي؛ 8 كتاب و يك فصلنامه مربوط به حضرت سلمان فارسي رونمايي شد.
هرساله به برترین پژوهش‌هایی که در ارتباط با حضرت سلمان انجام شود جايزه تعلق خواهد گرفت
عضو هيأت رييسه مجلس شوراي اسلامي:
جایزه ای مشخص شده و به امضای حضرت آیت الله ایمانی، آقای استاندار، وزیر ارشاد و بنده رسیده است که بر اساس آن که هرساله به برترین پژوهش هایی که در ارتباط با حضرت سلمان صورت گرفته است اهدا شود.
امكان افزايش وزن علمی کنگره سلمان فارسي وجود داشت
دکتر غریب فاضل نیا:
شخصا اعتقاد دارم می شد با تفکیک موضوعات و طبقه بندی موضوعات در حوزه های مختلف رفتاری، عملکردی و احیانا مسائل مربوط به ویژگی های شخصیتی سلمان این ها رو جدا کرد و بهره بهتری از برگزاری کنگره برد
سلمان فارسی بهترین الگو برای طلاب و دانشجويان ماست
معاونت حوزه ها و روحانیت نماینده ولي‌فقيه در فارس:
ویژگی مشترک دانشجو و طلبه همین است که هر دو دنبال علم و دانش اند و تفاوتی نمیکند و سلمان به عنوان یه پرسش گر و یک کسی که هم عالم است هم علاقه به علما داره بهترین سمبل است برای هم دانشجوها و هم طلاب.
برگزاري کنگره سلمان‌فارسی، ولخرجي نيست سرمایه‌گذاری معنوی و فرهنگی است
آیت‌الله حائری شیرازی:
300 سال پیش در اروپا یک مکتب جعلی را ایجاد و آن را منتسب به اسلام دانستند و اکنون از ثمرات آن بهره‌مند می‌شوند و اگر بخواهیم در تقابل آن‌ها، نمونه واقعی اسلام را تبیین کنیم و در آینده از ثمره و میوه آن بهره بگیریم باید کنگره بزرگداشت شخصیت‌هایی نظیر سلمان فارسی را برگزار کنیم.
سلمان همزار پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) است
نماينده ولي فقيه در فارس:
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه سلمان همزار پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) و جزو اهل بیت (ع) به شمار می آید، خاطرنشان کرد: سلمان کاوش گری است که از همه تعهدهای دنیایی دل برید و ایمان را سرلوحه کار خود قرار داد که این نیاز است به عنوان یک الگو به جوانان امروز معرفی شود.
حریّت روح به اسارت جسم می‌ارزد
وزير ارشاد در تبيين شخصيت سلمان فارسي:
حریّت روح به اسارت جسم می‌ارزد که دل از زخم زبان بیشتر می‌لرزد. اما نمی‌داند که عرب را فرهنگ جاهلی از جان رخت بر نبسته و آنرا که بر نسوج نشسته به راحتی نتوان زدود. و هرچه بود در غربت مدینه باز هم زخم زبان بود اما حریت روحش در کنار رحمه للعالمین، گوشهایش را بر مردم حسود بدبین کج آیین بسته بود.
رونمایی از بلندترین تندیس سلمان فارسی در فارس
با حضور وزیر ارشاد صورت گرفت؛
این تندیس به بلندی سه متر و 20 سانتی متر می‌باشد. این تندیس بر اساس کار تحقیقاتی تبلیغات اسلامی فارس انجام شده است که توسط 2 هنرمند کشوری شیخ الحکمایی و فارسی ساخته شده است.
امتياز مهم سلمان بر ساير صحابه آن است كه او خود به سراغ اسلام رفت
آيت الله مكارم شيرازي:
یکی از امتیازات مهم سلمان فارسی و سایر صحابه رسول الله این است که سایر صحابه اسلام به سراغشان آمد ولی سلمان به سراغ اسلام رفت سایر صحابه درخانه‌های خود نشسته بودند که بانگ ‌«قولو لاالالله» را از پیامبر اکرم شنیدند و به تدریج و گاه به زحمت زیاد اسلام آوردند
سخنرانان اصلی کنگره سلمان فارسي تغییر کردند
به گزارش پایگاه سلمان فارسی آیت الله حسینی بوشهری (مدیر حوزه های علمیه) سخنران ویژه کنگره خواهد بود. پیش از این قرار بود آیت الله العظمی مکارم شیرازی به عنوان میهمان ویژه کنگره در افتتاحیه سخنرانی کند.
سلمان فارسی؛ محور وحدت امت اسلامی
آيت الله ايماني (نماینده ولي‌فقيه در استان فارس):
سلمان فارسي استعداد و زمينه اي دارد كه محور وحدت امت اسلامي باشد، به خاطر اينكه مورد قبول شيعه و سني است و شخصيت والاي او همه فِرَق اسلامي پذيرفته اند. بنابراين بحث از شخصيت او ، بحث از وحدت امت اسلامي است.
خضر وادی دهم در انتظار افتتاحیه کنگره بین المللی سلمان فارسی
به گزارش دبیرخانه علمی کنگره بین المللی سلمان فارسی، «خضر وادی دهم» اثر محمد مرادی و علی اکبر صفی پور به مناسبت کنگره بین المللی سلمان فارسی در مراسم افتتاحیه این کنگره رونمایی خواهد شد.
تفاهم نامه فرهنگی میان شهر کازرون و مدائن امضا می شود
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس:
امیر رئوف در نشست خبری کنگره بین المللی سلمان فارسی، گفت: همزمان با برگزاری کنگره بین المللی سلمان فارسی و با حضور مسئولین شهر مدائن تفاهم نامه فرهنگی در شهرستان کازرون امضا خواهد شد.
گزارشی از کتاب ها و مقالات کنگره سلمان فارسی
مدیر بنیاد فارس شناسی بیان کرد:
وی خضر وادی دهم مهم‌ترین کار پژوهشی در رابطه با حضرت سلمان‌فارسی دانست و اظهار داشت: سیمای سلمان در یک هزار شعر فارسی بررسی کرده و به‌واسطه اینکه کتابی نسبتا حجیم است، آن را در دوجلد منتشر خواهیم کرد.
سلمان فارسی افتخار ایرانیان است
آیت‌الله سید علی‌ اصغر دستغیب:
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در آستانه برگزاری کنگره بزرگ بین‌المللی سلمان فارسی گفت: سلمان فارسی بزرگ‌ترین صحابی رسول خدا در میان اصحاب بود که مایه افتخار برای ایرانیان است.
تنديس حضرت سلمان‌ فارسي در ميدان ورودي زادگاهش نصب خواهد شد
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس:
در نظر داريم براي تداوم توجه به حضرت سلمان‌فارسي، سالانه يا دوسالانه شعر يا هنرهاي تجسمي را در سطح استان فارس داشته باشيم.
نویسنده مطالعات وسيعى در تاريخ و پيشينه كازرون داشته و در واقع ايشان يك پژوهشگر حوزه كازرون است. مؤلف با تلفيق و ربط پيشينه‌ي تاريخى و موقعيت اجتماعى كازرون با دوره سلمان فارسي به نكات ارزشمندى دست يافته كه مى تواند سرنخ و آغازى براى پژوهش‌هاى بعدى باشد
نشست مطبوعاتی کنگره بین المللی سلمان فارسی 7 آبان ماه در شیراز برگزار می شود
دکتر منصور طبیعی :
برگزاری کنگره بین المللی سلمان فارسی، فضایی را پیش روی اندیشمندان و پژوهشگران گشود تا به بررسی ابعاد وجودی و شخصیتی این پارسای پارسی و پیر پیرو ولایت بپردازند.
ارسال 150 مقاله به کنگره سلمان فارسی / دعوت از 500 نفر اندیشمند و پژوهشگر دینی جهان اسلام
امام جمعه کازرون:
امام جمعه کازرون گفت:150 مقاله به کنگره بین المللی سلمان فارسی کازرون ارسال شده که پس از بررسی هیات داوران از این تعداد 37 مقاله برای ارائه در این کنگره برگزیده شده است.
همایش‌ سلمان فارسي فرصتی براي تدوين شناسنامه توحیدی ایران باستان
توصيه‌‌ي آيت الله جوادي آملي:
ایران از زمان باستان دارای شناسنامه توحیدی است و اگر این همایش‌ها فرصتی شود که یک شناسنامه توحیدی برای ایران باستان پیدا بشود این هم یک خدمت فرهنگی و دینی است. میراث فرهنگی در این است که انسان این فرهنگ را به توحید برگرداند.
از 6 عنوان کتاب در کنگره بین المللی سلمان فارسی رونمايي مي‌شود
بخش علمی کنگره کتاب هایی با عناوین، نسخ خطی سرگذشته خودگفته سلمان، کتاب شناسی سلمان فارسی، مکتوبات سلمان فارسی، خضر وادی دهم، مجموعه چکیده مقالات و مجموعه مقالات کنگره بین المللی سلمان فارسی بمنظور رونمایی در مراسم افتتاحیه آماده نموده است.
كنگره بین المللی سلمان فارسي 10 و 11 آبان ماه برگزار مي‌شود
به گزارش پايگاه سلمان فارسي؛ بنا بر تقویم سایت رسمی کنگره بین المللی سلمان فارسی این کنگره دو روزه در تاريخ 10 و 11 آبان ماه در کازرون فارس برگزار می شود.
اصلاحات مورد نظر کمیته علمی کنگره سلمان فارسی در خصوص مقالات ارسالی اعلام شد
ارائه مقالات به دو صورت قرائت از روی متن و یا با بهره گیری از پاورپوینت امكان پذیر است، و زمان منظور شده برای ارائه هر مقاله حداكثر 20 دقیقه تعیین شده و ضروری است ارائه كنندگان، متن مقاله یا فایل پاورپوینت خود را برای این فاصله زمانی تنظیم نمایند.
کنگره ای بین المللی حتی بدون تبلیغات کشوری
حتی تا آخرین روزهای مهلت ارسال آثار هیچ گونه فراخوانی برای پژوهشگران نه تنها از رسانه های برون مرزی صدا و سیما (مثل شبکه جام جم) بلکه حتی از شبکه های ملی این رسانه نیز فراخوانی صورت نگرفت.
تغيير دو مدير ارشد استان فارس در آستانه كنگره سلمان فارسي
در فاصله اندكي ابتدا دكتر صفي پور مدير بنياد فارس شناسي كه بخش علمي كنگره را بر عهده داشت جاي خود را به منصور طبيعي داد. همچنين چندي بعد عاليشوند مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس مسئوليت خود را به همتي بوشهري واگذار كرد.
شمارش معکوس برای برگزاری کنگره سلمان فارسی در مهر ماه آغاز شده است
مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری فارس:
کنگره سلمان فارسی در مهر ماه سال جاری در شهرستان کازرون برگزار خواهد شد که در این کنگره جمعی از شخصیت ها، اساتید، اندیشمندان و صاحب نظران ایرانی و خارجی در حوزه فرهنگی شرکت می کنند.
چرا پيامبر اسلام فرمودند: سلمان از ما اهل بيت است؟
حضور سلمان با احترامات شایانی که داشت و با شرکت در برنامه‌های مهمی، مثل برنامه خندق به حدّی رسید که مهاجرين می‌گفتند: سلمان از ماست. انصار می‌گفتند: او از ماست، و حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمودند: «سَلْمان مِنّا أهلَ البَیْتِ؛ سلمان از ما اهل بیت است».
آشنایی با زندگی سلمان فارسی؛ صحابه جلیل القدر حضرت رسول (ص)
سلمان، که پیرو راستین پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) بود، راه آنان را پیش گرفت و حتی وقتی فرماندار مدائن بود، ساده زیستی را رها نکرد. زهد و وارستگی سلمان از ایمان عمیق او سرچشمه می گرفت; زیرا هر کس ایمان قویتر داشته باشد، از جاذبه های دنیوی آزادتر است.
نگارخانه
كنگره بين‌المللي سلمان فارسي به روايت تصوير
تمبر يادبود نخستين كنگره بين المللي سلمان فارسي
مدائن؛ مدفن سلمان
مقبره حضرت سلمان فارسي
مجسمه سلمان فارسي
دانستني‌ها
اخبار