نام کتاب: مشروعیت آسمانی
زیر عنوان: مشروعیت ولايت فقيه در انديشه‌ي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني - نقد اندیشه مخالفان
نام نویسنده: رضا صنعتي
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸
چاپ جاری: سوم
قیمت: ۷۵۰۰۰ ریال
شمارگان: ۳۵۰۰
تعداد صفحات: ۱۶۸
نوع جلد: شوميز
قطع: رقعي
معرفی اجمالی:

اين کتاب که به قلم رضا صنعتي نگاشته شده است از دو بعد فکري و تاريخي برخوردار است. نويسنده از يک سو به تبيين نظريه‌ي سياسي هاشمي رفسنجاني در موضوعاتي چون مشروعيت حاکميت و جايگاه نصب الهي و رأي مردم در آن مي‌پردازد و از سوي ديگر سیر تاريخي رفتار رسانه‌‌هاي منتسب به جبهه‌ي پايداري در قبال آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در موضوع اين کتاب را تبيين مي‌کند.

خواننده با مطالعه‌ي اين کتاب روان و کم‌حجم با تفاوت نظريه‌هاي انتصاب، انتخاب و مشروعيت تلفيقي، نقاط افتراق و اشتراک انديشه‌ي سیاسي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و آيت‌الله مصباح يزدي، شیوه‌ و اخلاق مخالفان هاشمي در تقطيع و تحريف سخنان وي و ميزان التزام عملي آن‌ها به مقوله‌ي ولايت‌فقيه آشنا مي‌شود. از مهم‌ترين امتيازات اين کتاب تبيين تفاوت راهکار هاشمي رفسنجاني و مصباح يزدي در شرايط عدم وجود ‌»فقيه واحد توانمند و مقتدر» است. هاشمي در اين شرايط معتقد به «تشکيل شوراي رهبري» و مصباح معتقد به «انتخاب مؤمنِ غيرفقيه» است. نويسنده در قسمتي از اين کتاب مي‌نويسد: «پرسش اساسي ما آن است که چگونه از نگاه آقايان تنزّل از ولايت «فقیه» به «مؤمنِ غيرفقيه» در شرايط خاص جايز است ولي در همان شرايط تنزّل به «شوراي فقها» جايز نيست؟! نکته‌ي ديگر آنکه چگونه دفاع از فرض «رهبري شورايي فقها» که در اولين قانون اساسي جمهوري اسلامي به امضاي امام خميني(ره) و شمار زيادي از فقهاي عضو مجلس خبرگان قانون اساسي رسید، طرحي شيطاني و تضعيف جايگاه ولايت فقيه تلقي مي‌شود اما طرح «ولايت مؤمن غيرفقيه» از تريبون نماز جمعه‌ي تهران که مستلزم تغييرات گسترده در ساختارهاي فقاهت محور نظام و تعريف نظمي نوين از جمله در ساماندهي تعاملات رهبر غيرفقيه با شخصيت‌ها و نهادهاي فقهي‌ براي حفظ ماهيت اسلامي حکومت خواهد بود، تضعيف جايگاه ولايت فقيه نيست؟»

«مشروعيت آسماني» در 168 صفحه‌ي رقعي به قلم رضا صنعتي در غرفه‌ي انتشارات «سلمان فارسي» در نمايشگاه بیي‌المللي کتاب عرضه مي‌شود. سلمان فارسي سال گذشته کتاب «هاشمي در سال 88» را از همين نويسنده منتشر کرد که با استقبال گسترده‌ي مخاطبان مواجه شد.

موضوعات