توصيه‌ آيت الله مصباح به پرهيز از دروغ، غيبت، تهمت، تمسخر و افشاي شايعات بي اساس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ظهر امروز در دیدار با نخبگان فرهنگی حوزه علوم انسانی که در سالن جلسات این مؤسسه برگزار شد، علم و معرفت را از مهم‌ترین ویژگی‌ها انسان دانست و گفت: شاید در هیچ دین و مکتبی همانند اسلام به علم اهمیت داده نشده است.

 وی افزود: برخی از آیات قرآن نیز بالاترین کمال انسان را علم بیان کرده‌اند؛ علم به میزانی اهمیت دارد که می‌تواند فرد را از فرشته‌ها بالا برده و خلیفه روی زمین کند.

 استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت تعلیم نیز بیان داشت: انتقال علوم به دیگران نیز وظیفه عالمان برای شکر نعمت داده شده و بندگی خدا است؛ در روایتی پیامبر(ص) به امیرمؤمنان(ع) می‌فرمایند «یا علی اگر خدا به دست تو یک نفر را هدایت کند از آن‌ چه خورشید بر آن می‌تابد نافع‌تر است».

 وی تصریح کرد: انسانیت انسان به معرفت، هدایت و رسیدن او به سعادت است؛ بالاترین مزیت و کمال انسان علم و بالاترین خدمت نیز نقل علم نافع سعادت انسان است؛ باید شاکر خدا باشیم در زمانی زندگی می‌کنیم که فراگرفتن علوم نافع انسانیت امکان دارد.

 آیت‌الله مصباح یزدی تأکید کرد: اکنون در بسیاری از کشورها افراد علاقه‌ شدیدی به معارف اسلامی دارند ولی دسترسی ندارند؛ آقای شیخ محسن ربانی می‌گفت «در آرژانتین مسیحیان علاقه شدیدی به اسلام داشتند، ولی معلم اسلامی وجود نداشت که علم را به آن‌ها یاد دهد و فرد یهودی با دریافت پول برای آن‌ها کلاس اسلام شناسی برگزار می‌کرد».

 وی یادآور شد: این وظیفه سنگین ما را نشان می‌دهد؛ خدا بر جامعه ایرانی ما منتی گذاشته که در طول تاریخ زندگی انسان کمتر چنین نعمتی به امتی داده شده است و آن برقراری نظام اسلامی است؛ اکنون نیز شاهد آن هستیم که نائب عام امام زمان(عج) در رأس هرم قدرت است.

 رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان این‌که نخستین وظیفه ما استفاده از فرصت‌ها برای بهره گیری از علوم است، بیان داشت: بسیاری از افراد گرفتار کارهایی همانند تماشای فیلم، گپ زدن و اعمال بیهوده هستند که مانع یاد گرفتن معارف می‌شود؛ دومین قدم نیز بهره‌گیری از اساتید برای رسیدن به مدارج عالی‌ است.

 استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که تنها به آموختن مفاهیم اهتمام نورزیده و تصمیم به عمل داشته باشیم، خاطرنشان کرد: فرصت‌ها را غنمیت بشماریم؛ از برنامه‌های مجازی نیز برای یادگیری یک دوره معارف دینی استفاده کنیم.

 وی تصریح کرد: قدم سوم نیز اقدام برای توسعه و آموختن به دیگران است؛ خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی و زحمات افرادی که احساس مسؤولیت می‌کنند زمینه برای انتقال معارف الهی آماده شده است.

 رییس مؤسسه امام خمینی(ره) ضمن بیان نصایحی به حاضران اظهار داشت: نباید خلاف واقع سخن بگویم و غیبت بی جهتی انجام دهیم تا توهین و تمسخری صورت گیرد؛ متأسفانه در جامعه اهمیت چندانی به این مسائل داده نمی‌شود.

 وی افزود: گاهی ابزاری برای افشای شایعه می‌شویم؛ مطالبی که سند و مدرک صحیح ندارد را نپذیرفته و درباره مسائل تحقیق کنیم تا بی جهت فکر اشتباهی نکرده و به دیگران بد بین نشویم تا فضای فکری جامعه فضای اسلامی شود؛ باید محوریت فکر، رفتار عمل ما رضای خدا باشد.