کد خبر: ۸۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۳:۵۳
نكته قابل توجه ديگر آنكه كتابي كه معاون فرهنگي وزارت ارشاد از آن به عنوان كتابي در تأييد مواضع آيت الله هاشمي رفسنجاني ياد كرده است، تنها كتابي است كه به گزارش كامل و دقيق مواضع وي در سال 1388 (بدون ارائه‌ي تحليل درباره ان مواضع) پرداخته است. به عبارت ديگر وزارت ارشاد در حالي كه مانع از انتشار اصل مواضع آقاي هاشمي مي‌شود، به كتاب‌هاي متعددي با عنوان نقد همين مواضع مجوز نشر مي‌دهد!
حجت الاسلام رضا صنعتي نويسنده‌ كتاب «هاشمي در سال هشتاد و هشت» درباره سخنان معاون فرهنگي وزارت ارشاد گفت: آقاي دري در حالي از عدم اعطاي مجوز به كتاب‌هاي توهين آميز عليه آقاي هاشمي خبر داده است كه از سال 1388 به بعد كتاب‌هاي زيادي عليه آيت الله هاشمي رفسنجاني با ادبيات توهين‌آميز از وزارت ارشاد مجوز نشر گرفته‌اند و در مجموعِ اين كتاب‌ها اتهاماتي چون عدم حضور چشم‌گير هاشمي در صحنه‌هاي مبارزاتي، فساد، هواپرستي، عدم اعتقاد به حقيقت ثابت، عدم تسري باور‌هاي ايدئولوژيك به تصميمات سياسي، پايه‌گذاري پراگماتيسم در كشور، ترويج سكولاريسم، عدم اعتقاد به اصالت مكتب، عدم التزام به ولايت فقيه، سوء استفاده از بيت المال، كمك به برخي از افراد در انجام مفاسد اخلاقي و اقتصادي، همكاري آگاهانه با دشمن براي ايجاد فتنه در كشور، آشوب طلبي، ترويج اسلام اشرافيت، خودبيني و... به آيت الله هاشمي رفسنجاني نسبت داده شده است.


صنعتی تصریح کرد: با اين حال معلوم نيست چه تهمت و اهانتي در كتاب‌هايي كه از وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند؛ از قلم افتاده و قرار بوده در هفت كتاب جديدي كه آقاي دري از آنها خبر داده است؛ اين از قلم افتادگي‌ها جبران شود اما وزارت ارشاد اعطاي مجوز به آنها را به مصلحت ندانسته است؟


نويسنده كتاب «هاشمي در سال 88» در ادامه مي‌افزايد: نكته قابل توجه ديگر آنكه كتابي كه معاون فرهنگي وزارت ارشاد از آن به عنوان كتابي در تأييد مواضع آيت الله هاشمي رفسنجاني ياد كرده، تنها كتابي است كه به گزارش كامل و دقيق مواضع وي در سال 1388 (بدون ارائه‌ي تحليل درباره آن مواضع) پرداخته است. به عبارت ديگر وزارت ارشاد در حالي كه مانع از انتشار اصل مواضع آقاي هاشمي مي‌شود، به كتاب‌هاي متعددي با عنوان نقد همين مواضع مجوز نشر مي‌دهد.


وی افزود: نكته‌ي‌ عجيب ديگر در توجيه رفتار تبعيض‌آميزي كه از سوي وزارت ارشاد با كتاب‌هايي كه درباره‌ انديشه‌ سياسي هاشمي نگاشته شده، استناد معاون محترم وزير به انتخاب كتاب تفسير آيت‌الله هاشمي به عنوان كتاب سال در حوزه‌ي دين است. اين در حالي است كه انتخاب كتاب سال يك روند كاملاً علمي دارد و اگر كتابي از قوت علمي لازم برخوردار بود اما بخاطر گرايش‌هاي سياسي نويسنده از زمره‌ي كتاب‌هاي برگزيده خارج شد جاي گلايه دارد و الا انتخاب كتابي كه از امتيازات علمي لازم برخوردار بوده است نه جاي منتي دارد و نه توجيه مناسيي براي عدم اعطاي مجوز به كتابي درباره‌ي انديشه‌ي سياسي همان نويسنده است.


نويسنده كتاب مذكور همچنين راجع به اظهارنظر رسمي وزارت ارشاد درباره‌ كتاب خود گفت: وزارت ارشاد تاكنون نظرنهايي خود درباره‌ي كتاب را اعلام نكرده است و تاكنون تنها پاسخي كه دريافت كرده‌ام آن بوده است كه بايد صبر كنم تا نتيجه‌ مطالعه‌ كتاب توسط بررس جديد آن مشخص شود. 

به گزارش خبرگزاري ایلنا، بهمن دري معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حاشیه همایش داستان کوتاه در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت درباره عدم صدور مجوز براي یکی از کتاب‌هایی که در تایید مواضع آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته شده است، گفته بود: ما به مسایل، جزیی نگاه نمی‌کنیم بلکه یک امر بالاتری را می‌بینیم. در هیچ دوره‌ای مانند این دوره در بخش کتاب سال به منتقدان دولت و نویسندگانی که منتقد دولت بودند جایزه داده نشده است، در حالی که در این دوره و در جایزه کتاب سال، کتاب‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی و محقق داماد مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.

آنچه برای ما ملاک است قانون است و ما براساس قانون اگر به فردی توهین شود قطعاً برخورد می‌کنیم ملاک ما در درجه اول قانون و بعد فرمایشات مقام معظم رهبری است که تأکید دارند چتر گسترده‌ای باید بر سر تمام کسانی که دلشان با انقلاب است باشد و آن‌ها مورد حمایت قرار گیرند.

در حال حاضر از ۸ کتابی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم درباره مواضع آیت الله هاشمی رفسنجانی درخواست مجوز کردند فقط یک کتاب در تأیید مواضع ایشان است و ۷ کتاب در نقد شدید ایشان نوشته شده است که ما به آن‌ها مجوز ندادیم هر چند قانون به ما این اجازه را می‌دهد که در برخی از شرایط سیاسی به برخی کتاب‌ها مجوز ندهیم.

مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: