کد خبر: ۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۵
آيت الله صافي گلپايگاني:
امروز بيشتر از هر زماني جامعه ما به اخلاق احتياج دارد. متأسفانه بداخلاقي در اجتماع زياد شده است و مشكل اصلي همين است. اگر همه مسئولان و مردم فقط در خط اخلاق اسلامي قدم بردارند مشكلات مملكت حل مي‌شود. با صداقت و راستي مي‌توان جامعه را از گرفتاري نجات داد.

به گزارش پايگاه سلمان فارسي به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله صافي گلپايگاني؛ در آستانه ميلاد با سعادت حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي صلوات الله عليه و آله و امام جعفر صادق عليه السلام، مرجع گرانقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف صبح روز چهار‌شنبه 19/11/1390 جمعي از طلاب حوزه‌هاي علميه مشهد و جهرم را به حضور پذيرفتند. 

ايشان در اين ديدار با اشاره به ويژگي‌هاي اخلاقي پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله، يكي از مهم‌ترين موجباب پيشرفت مكتب اسلام را اخلاق كريمه آن حضرت برشمردند. 

بيانات آيت الله صافي گلپايگاني به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم.

الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.

بنده از حضور شما عزيزان تشكر و قدرداني مي‌كنم، و ميلاد مبارك حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و فرزند گرامي‌اش امام جعفر صادق عليه الصلاة و السلام را تبريك مي‌گويم؛ اميدوارم كه همه موفق باشيد و بتوانيد در اين زمان وظايفي كه داريد را به نحو احسن انجام بدهيد.

طلاب عزيز بايد فرصت را غنيمت بشمارند، و هر چه بيشتر در تحصيلات و كسب علوم و معارف اهل بيت عليهم السلام مخصوصاً نهج البلاغه، صحيفه سجاديه، صحيفه ثانيه، صحيفه ثالثه، صحيفه رابعه و اين همه كتاب‌ها و ذخاير علمي - كه الحمدلله در دسترس ما است- اهتمام كنند، كه هيچ امت و مذهبي به قدر شيعه ذخاير علمي ندارد.

بايد در دوره غيبت بيشتر متوجه باشيم كه ارتباط ما با آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف محفوظ باشد، و يادمان باشد كه همه مخصوصاً طلاب، خودشان را به ايشان فروخته‌اند؛ و آمده‌اند كه نوكر آن بزرگوار باشند و به دين خدمت نمايند.

بايد كاري كنيم كه هر چه بيشتر بتوانيم اسباب خوشحالي و سرور حضرت را فراهم نماييم بلكه از نگراني‌هاي ايشان كم گردد.

يكي از مهم‌ترين نگراني‌هاي حضرت اين است كه مردم و شيعيان خداي ناخواسته در جهل باشند. جهل و ناداني از بدترين بيماري‌ها است كه براي هر جامعه‌اي - در هر حدي كه آن را داشته باشد- ضرر و زيان دارد.

امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف مي‌خواهند كه جامعه وابسته به ايشان، جامعه علم باشد، جامعه معرفت باشد. جامعه حُسن اخلاق و كمالات باشد. ايشان يك چنين جامعه‌اي را مي‌خواهند.

همه اين برنامه‌ها در هدايت‌ها و معارف اهل بيت عليهم السلام آمده است، حتي همين دعاهايي كه در اختيار ماست اگر در مضامين آن تأمل كنيم مي‌بينيم كه همه انسان‌ساز است.

كمال انسان و جامعه به دو صفت است كه اين‌ها از صفات خداوند متعال هستند و ساير صفات هم برگشت به اين دو صفت دارد: يكي صفت علم و ديگري صفت قدرت؛ يعني خداوند عالم است، شما هم بايد علم بياموزيد البته علم ما غير از علم خداوند است. قدرت هم همين‌طور است كه بايد همه مردم و جامعه توانمند و داراي قدرت باشند.

اخلاق ائمه عليهم السلام هم بايستي در جامعه رواج پيدا كند. سيره حضرت رسول اكرم صلوات الله عليه و آله بايد الگو شود. اخلاق پيامبر – كه بالاترين اخلاق است- بايد ترويج شود و همه متخلق به آن باشند. اصلاً آن چيزي كه باعث پيشرفت سريع ترويج دين مقدس اسلام شد، اخلاق كريمه آن حضرت بود.

حتي قبل از بعثت اخلاق ايشان طوري بود كه حضرت را ملقب به امين كرده بودند، يا آن سالي كه خانه كعبه بر اثر سيل خراب شده بود، وقتي مي‌خواستند حجر الاسود را نصب كنند، بين قبايل آن وقت اختلاف شد كه به دست رئيس كدام قبيله نصب شود. كار به جايي رسيد كه نزديك بود با هم بجنگند.

در اين اثنا حضرت رسول اكرم صلوات الله عليه و آله وارد شدند. وقتي كه محمد امين وارد شد، همه گفتند كه هر چه اين آقا بفرمايد همه ما قبول داريم.

اين بود كه كار را به حضرت واگذار كردند. حضرت هم پارچه‌اي آوردند و حجر الاسود را در آن قرار دادند، و به آن‌ها فرمودند كه هر كدام گوشه‌اي را بگيرد. آن وقت خود حضرت، آن را در جاي خودش نصب كردند. اين نشان از اين دارد كه همه، ايشان را به واسطه اخلاق نيكو و الهي حتي قبل از بعثت هم قبول داشتند.

امروز بيشتر از هر زماني جامعه ما به اخلاق احتياج دارد. متأسفانه بداخلاقي در اجتماع زياد شده است و مشكل اصلي همين است. اگر همه مسئولان و مردم فقط در خط اخلاق اسلامي قدم بردارند مشكلات مملكت حل مي‌شود. با صداقت و راستي مي‌توان جامعه را از گرفتاري نجات داد.

در ايام ميلاد با بركت پيغمبر و حضرت صادق عليهم السلام و الصلاة بايد ببينيم رابطه ما با آن بزرگواران در چه حدي است، و در عمل به دستورات ايشان چقدر اهتمام داريم؟ بايد ببينيم كه تظاهر به معاصي در جامعه ما چقدر است؟ و آيا ما امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنيم يا نه؟ آيا در برابر مسئوليت‌هاي بزرگي كه در اجتماع به واسطه جهات مختلف بر عهده ما هست احساس مسئوليت مي‌كنيم يا نه؟ اين‌ها همه مسائلي است كه بايد ببينيم رابطه ما در عمل به تكاليف، با آن بزرگواران تا چه اندازه‌اي است.

در پايان مجدداً از شما تشكر مي‌كنم، و اميدوارم كه حوزه علميه‌اي كه در آن هستيد از حوزه‌هاي موفق باشد، و اشخاصي كه در آنجا تحصيل مي‌كنند باعث افتخار و خوشحالي حضرت بقية الله الاعظم اروحنا لتراب مقدمه الفداء باشند.والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
نظر شما درباره نسبت اكثريت جوانان با دين در جامعه‌ي ما چيست؟
در حال دين‌گريزي
پيوند قوي با دين
غيرقابل ارزيابي
گرايش به دين
ضديت با دين
غفلت از دين
بي‌تفاوتي