کد خبر: ۳۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سلمان، کتاب «مشروعيت آسماني» به چاپ سوم رسید. ویرایش دوم این کتاب با زير عنوان «مشروعيت ولايت‌فقيه در انديشه‌ي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ـ نقد انديشه مخالفان» در بیست و هشتمين نمايشگاه بین المللي کتاب تهران رونمايي شده بود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سلمان، کتاب «مشروعيت آسماني» به چاپ سوم رسید. ویرایش دوم این کتاب با زير عنوان «مشروعيت ولايت‌فقيه در انديشه‌ي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ـ نقد انديشه مخالفان» در بیست و هشتمين نمايشگاه بین المللي کتاب تهران رونمايي شده بود.

اين کتاب که به قلم رضا صنعتي نگاشته شده است از دو بعد فکري و تاريخي برخوردار است. نويسنده از يک سو به تبيين نظريه‌ي سياسي هاشمي رفسنجاني در موضوعاتي چون مشروعيت حاکميت و جايگاه نصب الهي و رأي مردم در آن مي‌پردازد و از سوي ديگر سیر تاريخي رفتار رسانه‌‌هاي منتسب به جبهه‌ي پايداري در قبال آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در موضوع اين کتاب را تبيين مي‌کند.

خواننده با مطالعه‌ي اين کتاب روان و کم‌حجم با تفاوت نظريه‌هاي انتصاب، انتخاب و مشروعيت تلفيقي، نقاط افتراق و اشتراک انديشه‌ي سیاسي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و آيت‌الله مصباح يزدي، شیوه‌ و اخلاق مخالفان هاشمي در تقطيع و تحريف سخنان وي و ميزان التزام عملي آن‌ها به مقوله‌ي ولايت‌فقيه آشنا مي‌شود.

از مهم‌ترين امتيازات اين کتاب تبيين تفاوت راهکار هاشمي رفسنجاني و مصباح يزدي در شرايط عدم وجود ‌«فقيه واحد توانمند و مقتدر» است. هاشمي در اين شرايط معتقد به «تشکيل شوراي رهبري» و مصباح معتقد به «انتخاب مؤمنِ غيرفقيه» است. نويسنده در قسمتي از اين کتاب مي‌نويسد: «پرسش اساسي ما آن است که چگونه از نگاه آقايان تنزّل از ولايت «فقیه» به «مؤمنِ غيرفقيه» در شرايط خاص جايز است ولي در همان شرايط تنزّل به «شوراي فقها» جايز نيست؟! نکته‌ي ديگر آنکه چگونه دفاع از فرض «رهبري شورايي فقها» که در اولين قانون اساسي جمهوري اسلامي به امضاي امام خميني(ره) و شمار زيادي از فقهاي عضو مجلس خبرگان قانون اساسي رسید، طرحي شيطاني و تضعيف جايگاه ولايت فقيه تلقي مي‌شود اما طرح «ولايت مؤمن غيرفقيه» از تريبون نماز جمعه‌ي تهران که مستلزم تغييرات گسترده در ساختارهاي فقاهت محور نظام و تعريف نظمي نوين از جمله در ساماندهي تعاملات رهبر غيرفقيه با شخصيت‌ها و نهادهاي فقهي‌ براي حفظ ماهيت اسلامي حکومت خواهد بود، تضعيف جايگاه ولايت فقيه نيست؟»

«مشروعيت آسماني» در 168 صفحه‌ي رقعي به قلم رضا صنعتي در غرفه‌ي انتشارات «سلمان فارسي» در نمايشگاه بیي‌المللي کتاب عرضه مي‌شود. سلمان فارسي سال گذشته کتاب «هاشمي در سال 88» را از همين نويسنده منتشر کرد که با استقبال گسترده‌ي مخاطبان مواجه شد.

مطالعه‌ي اين دو کتاب به علاقمندان مطالعات مرتبط با نظريه‌ي سياسي اسلام و نيز به پژوهشگران تاريخ انقلاب اسلامي توصيه مي‌شود.

گفتنی است کتاب مشروعیت آسمانی به بررسی مشروعیت ولایت فقیه در اندیشه آیت الله هاشمی رفسنجانی و مطابقت آن با روایت مخالفان ایشان پرداخته است که در 168 صفحه از سوی انتشارات سلمان فارسی با قیمت 7500 تومان منتشر گردیده که هم اکنون در نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این ناشر در راهروی 3 غرفه 30 قابل خریداری است.

لینک خرید اینترنتی hashemirafsanjani.ir/shop

تلفن خرید تلفنی (با پست رایگان)  02122821139

پخش ققنوس                           02166408640

پخش فرهنگ                           02166482150


مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
چاپ نظرات
اخبارمهدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
0
0
چگونه عباسِ امام زمان(عج) شویم؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: