کد خبر: ۲۹۳۳
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۸

آيت الله مكارم شيرازي در درس خارج فقه خود، در مسجد اعظم قم با اشاره به مسئله نقدپذیری، با طرح این سئوال که باید انتقاد کرد یا نه؟، گفتند: ‏برخی‌ها می‌گویند نباید انتقاد کرد و عده‌ای نیز انتقاد را منطقی می دانند، چیزی که مهم است این که انتقاد باید در راستای امر به ‌معروف و نهی از منکر صورت گیرد و نباید انتقام جویانه باشد.

ایشان تصریح کرد: ‏امر به ‌معروف با دروغ، تهمت، تخریب و انتقام‌جویی و کوبیدن دیگران همخوانی ندارد و باید دانست که انتقاد ابزار تخریب دیگران و انتقام‌جویی نیست، بلکه ابزار اصلاح است و اگر این مسئله به‌ درستی انجام شود، جامعه اصلاح می‌شود.

معظم له با اشاره به این که انتقاد به جا، سازنده و اصلاح گرانه ضروری و در برخی موارد نیز واجب است، یادآور شدند: ‏همه انسان‌ها غیر از معصومین(ع)، جایزالخطا هستند، چه رئیس‌جمهور باشد و چه وزیر و وکیل، باید بدانیم همه در قبال نظام و مصالح کشور مسئولیت داریم و همه باید بدانند، تحریم ها و تهدیدهای دشمنان نباید موجب شود تا از وضعیت حجاب، مواد مخدر و یا فیلم‌ها، رسانه‌ها و کتاب‌هایی که شرایط اسلامی ندارند، انتقاد نکنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که ‏اهل علم، اساتید دانشگاه و کارشناسان باید به دور از انتقام جویی به نقد سازنده بپردازند، تصریح کردند: حد و مرزهای انتقاد سازنده، باید رعایت شود.

معظم له تاکید کردند: ‏اگر انتقاد سازنده با رعایت حد و مرزها شرایط صورت گیرد، هیچ‌کس نباید اعتراضی داشته باشد، چون بررسی واقع‌بینانه نقدها، به اصلاح جامعه می انجامد.

این مرجع تقلید ابراز امیدواری کردند: با در نظر گرفتن تعلیمات دین اسلام در مورد امر به‌ معروف و نهی از منکر، مسئله انتقاد سازنده در جامعه فرهنگ سازی شود و انتقادهای مخرب صورت نگیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از امام حسن عسگری(ع) کمتر حدیث نقل می‌شود و برخی‌ها فکر می‌کنند آن حضرت روایت و حدیث ندارند، گفتند: باید روایات و احادیث ائمه(ع) بیان شود تا مردم بدانند این‌ بزرگواران منبع انوار الهی هستند.

ایشان در ادامه با اشاره به روایتی از این امام یازدهم(ع)، بیان داشتند: دین اسلام برای همه جنبه‌های زندگی بشر برنامه جامع دارد و براساس یکی از این برنامه‌ها، خوش رویی و خوش خلقی مؤمن به عنوان حسنه محاسبه می شود.

این مرجع تقلید با اشاره به این که مسلمان باید چهره خوشرویی داشته باشد، خاطرنشان کردند: پیامبر اسلام(ص) با چهره متبسم با مردم برخورد می کردند.

ایشان با تاکید بر این که خنده با صدای قهقهه درست نیست و از ابهت انسان می کاهد، افزودند: انسان باید ادب و وقار خود را حفظ کند و همین وقار و ادب اقتضا می‌کند انسان از خنده‌های بلند بپرهیزد.

Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: