کد خبر: ۲۹۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
از شخصيت عزيزي كه مسئوليت مهمي چون «معاونت فرهنگي سپاه» را بر عهده دارد، توقع مي‌رود كه در مواجهه با هر اثر علمي به‌جاي موضع‌گيري «سياسي»، اتهام‌زني يا اشاره به امور بي‌اهميتي چون «قطر كتاب» به برخورد «فرهنگي» و نقد علمي روي آورد.

انتشارات سلمان فارسي: اخيراً برخي خبرگزاري‌هاي همسو از جمله فارس و تسنيم در واكنش به انتشار كتاب «هاشمي در سال 88» اقدام به انتشار سخناني به نقل از معاونت محترم فرهنگي سپاه پاسداران كرده‌‌اند كه علي‌رغم ارسال جوابيه‌ي انتشارات سلمان فارسي، هر دو خبرگزاري از انتشار آن خودداري ورزيدند.

در متن خبر فارس درباره‌ي كتاب مذكور آمده است: «مقدم‌فر [معاونت فرهنگي سپاه] با اشاره به انتشار کتاب اخير هاشمي رفسنجاني گفت: کتاب هاشمي نقش وي را در سال ۸۸ نشان داده که البته برخي‌ها به دنبال تطهير ايشان در آن وقايع و رخدادها بودند که اگر غافل‌شويم با کتاب‌هاي قطور و با هنجاريي که خلق مي شود تاريخ را به گونه‌اي ديگر ترسيم مي‌کنند. وي ادامه داد: ديگران بايد شجاعت کنند و با انتشار کتاب‌هايي به معرفي ناگفته‌ها و اصل تاريخ بپردازند.»

نكات زير در پاسخ به سخنان معاونت فرهنگي عرض مي‌شود.

1. با توجه به وصيت‌نامه‌ي امام خميني (ره) و نيز تأكيد اخير مقام معظم رهبري در ديدار با فرماندهان سپاه بر اين‌كه «لزومي ندارد كه سپاه در عرصه‌ي سياسي پاسداري كند»، بعيد به نظر مي‌رسد كه «معاونت فرهنگي سپاه» با اين ادبيات عليه شخصيتي كه هم‌اكنون با حكم مقام معظم رهبري رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را بر عهده دارد، چنين موضعي گرفته باشد.

2. انتساب كتاب مذكور به آيت الله هاشمي رفسنجاني در متن خبر فارس، خلاف واقع است. اين كتاب به قلم حجت الاسلام رضا صنعتي و از سوي انتشارات سلمان فارسي عرضه شده است. پيش از اين نيز خبرگزاري فارس كتاب مذكور را به عنوان «خاطرات هاشمي» معرفي كرده بود!

3. كتاب «هاشمي در سال 88» برخلاف برخي آثار ژورناليستي منتشر شده در سال‌هاي گذشته با شيوه‌ا‌ي كاملاً علمي به روايت و دسته‌بندي موضوعي مواضع آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سال 88 پرداخته است. از ديگر ويژگي‌هاي اين كتاب خودداري از تكيه بر شايعات و منابع غيرقابل اعتماد در گزارش مواضع و نيز ارائه‌ي منابع مورد استفاده به صورت دقيق و مستند است. به‌گونه‌اي كه زمينه‌ي مراجعه‌ي آسان هر پژوهش‌گر تاريخ به منابع و مستندات ارائه شده و بررسي صحت و سقم آنها را فراهم مي‌آورد.

4. از شخصيت عزيزي كه مسئوليت مهمي چون «معاونت فرهنگي سپاه» را بر عهده دارد، توقع مي‌رود كه در مواجهه با هر اثر علمي به‌جاي موضع‌گيري «سياسي»، اتهام‌زني يا اشاره به امور بي‌اهميتي چون «قطر كتاب» به برخورد «فرهنگي» و نقد علمي روي آورد.

مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
چاپ نظرات
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
1
8
شما نگران نباشید این ها تا میتوانند تخریب میکنند بنا شان بر تخریب هست چون دلواپس منافعشان هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۹
0
5
وقتی گروهی به دنبال تاریخ سازی هستند هیچ کاری بهتر از نقل واقعی تاریخ نیست( بدون کم کاست )
صداي مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
0
3
معمولا تاريخ رو كساني تحريف ميكنن كه افراد افراطي و خودسري هستن! و آقاي ... و امثال ايشون جزء همون دسته از افراد هستن و اگه قرار باشه تاريخ تحريف بشه به دست همين افراد انجام ميشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
0
0
اثرات دلواپسیه شدیده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: