کد خبر: ۲۹۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۷
از مجموع بيش از دو سال و دو ماه تعليق اين كتاب (در دولت دهم) تنها كمتر از هفت ماه از آن، مربوط به توقف كتاب در قم است. به عبارت ديگر كتاب مذكور بيش از يك سال و نيم (29 ماه) در معاونت فرهنگي وزارتخانه متوقف مانده است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، سه شنبه، 2 اردیبهشت خبری مبنی بر «خاطرات هاشمی از فتنه 88» نتوانست از ارشاد قم مجوز بگیرد بر روی خروجی «خبرگزاری دانشجو» قرار گرفت که رضا صنعتی، نویسنده این کتاب صحبت های علی اسماعیلی را تکذیب کرد. متن تكذيبيه حجت الاسلام رضا صنعتی به شرح زیر است:

 ***

اخيراً عباراتي به نقل از جناب آقاي علي اسماعيلي (معاون فرهنگي وزارت ارشاد دولت دهم) با تيتر «"خاطرات هاشمی از فتنه 88" نتوانست از ارشاد قم مجوز بگیرد/ به دلیل مشغله کاری نتوانستیم کتاب را دوباره بررسی کنیم» در خبرگزاري دانشجو منتشر شده است.  

بر اساس اين متن، آقاي اسماعيلي در مصاحبه با خبرگزاري مذكور درباره‌‌ي عدم اعطاي مجوز نشر به كتاب «هاشمي در سال 88» مدعي شده است: «این کتاب در زمان تصدی‌ام برای اخذ مجوز به وزارت ارشاد قم فرستاده شده بود که طبق بررسی‌های انجام گرفته از سوی بررس این وزارتخانه، اجازه انتشار پیدا نکرد. وی ادامه داد: کتاب مجدداً برای بررسی به وزارت ارشاد کل فرستاده شد، در آن زمان نیز آقای دری مسئولیت داشتند که به دلیل مشغله کاری نتوانستند به این کتاب رسیدگی کنند؛ در دوره مسئولیت بنده نیز به دلیل حجم بالای کتاب فرصت خواندن و بررسی کتاب فراهم نشد.»


در اين مصاحبه‌ي كوتاه ادعاهاي خلاف واقع متعددي وجود دارد كه به آنها اشاره مي‌شود.

 

1. كتاب «هاشمي در سال 88» در تاريخ 10 خرداد 1390 براي اخذ مجوز نشر به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي قم تحويل شد. نظر نهايي اداره كل ارشاد قم مبني بر غيرمجاز بودن كتاب در تاريخ 22 تير 1390 (پس از 43 روز) به نويسنده اعلام شد. نويسنده از همان زمان پي‌گيري‌هاي خود براي كسب مجوز كتاب از وزارتخانه‌ي ارشاد را آغاز كرد كه به عنوان نمونه مي‌توان به نامه مورخ 21 شهريور 1390 به وزير وقت ارشاد (به شماره ثبت 92829 در دبيرخانه وزارتي) اشاره كرد.

 

2. پس از تغيير مدير كل ارشاد قم، مدير جديد در تاريخ 19 دي 1390 با ارسال كتاب و اسناد مربوط به آن تصميم‌گيري درباره‌ي كتاب را به معاونت فرهنگي وزارت ارشاد سپرد. نويسنده‌ي كتاب در همان تاريخ نامه‌اي را خطاب به جناب دري (معاونت فرهنگي وقت وزارتخانه) درباره‌ي اين كتاب نوشت كه به شماره 156402/90/13 در دبيرخانه‌ي معاونت امور فرهنگي وزارت ثبت شده است.

 

با اين حساب از مجموع بيش از دو سال و دو ماه تعليق اين كتاب (در دولت دهم) تنها كمتر از هفت ماه از آن، مربوط به توقف كتاب در قم است. به عبارت ديگر كتاب مذكور بيش از يك سال و نيم (29 ماه) در معاونت فرهنگي وزارتخانه متوقف مانده است.

 

اين در حالي بود كه معاون فرهنگي وقت وزارت ارشاد اعلام مي‌كرد كه 48 ساعته مجوز نشر مي‌دهيم! (ر.ك: خبرگزاري فارس، 17 دي 1390)

 

3. برخلاف ادعاي جناب آقاي اسماعيلي، كتاب «هاشمي در سال 88» علاوه بر دو بررس قم توسط بررسين وزارتخانه نيز مطالعه و ارزيابي شد. در همين راستا در تاريخ 20 خرداد 91 جلسه‌اي در دفتر اداره‌ي كتاب وزارتخانه با حضور بنده و یکی از مسئولان بررسی کتاب گذاشته شد كه اينجانب به صورت مستند به اشكالات وي پاسخ دادم. پس از اين جلسه كتاب به ارزياب چهارم سپرده شد اما آخرين جوابي كه بنده از وزارت ارشاد دولت دهم درباره‌ي اين كتاب شنيدم، لزوم استعلام از حراست وزارتخانه و در نتيجه مخالفت آن حراست با انتشار كتاب بود!

مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: