کد خبر: ۲۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۳
کسی که مومن به خداوند متعال است و به معاد و سوال و جواب در آن و رب الاربابی خداوند در همه هستی معتقد است، خودش را درمحضر خداوند احساس می کند و در نتیجه به طرف گناه نرفته و از انجام گناه و لغزش و معصیت پرهیز می کند.
به گزارش خبرگزاری حوزه از اصفهان، آیت‌ الله ناصری در دیدار جمعی از اساتید اخلاق حوزه‌های علمیه سراسر کشور در اصفهان به بیان نکات مهمی درباره سیر تربیت اخلاقی طلاب پرداخت.

این استاد اخلاق حوزه با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا» اظهار داشتند:  راه ارتقاء اخلاق و معنویت ابتدا باید از طریق اصلاح اعمال جوانحی  باشد، یعنی نخست باید نیت های افراد را اصلاح  نمود، شما اساتید اخلاق باید پس از اصلاح نیت های  طلاب در مسیر اصلاح اعتقادات آنان گام بردارید و چنانچه اعمال جوانحی  را اصلاح کردید آنگاه اعمال جوارحی افراد نیز خود به خود اصلاح خواهد شد.

 ایشان افزودند: کسی که مومن به خداوند متعال است و به معاد و سوال و جواب در آن و رب الاربابی خداوند در همه هستی معتقد است، خودش را درمحضر خداوند احساس می کند و در نتیجه به طرف گناه نرفته و از انجام گناه  و لغزش و معصیت پرهیز می کند.

آیت الله ناصری تصریح نمودند : ازدیگر نتایج اصلاح اعمال جوانحی، لذت بخش بودن انجام اعمال عبادی و اطاعت از فرامین ائمه اطهار(ع) برای آن فرد است .

این استاد اخلاق اذعان داشتند: برای اصلاح رفتار افراد، باید ابتدا انگیزه ،اعتقاد و شناخت افراد و اشخاص را اصلاح کنیم و این اصلاح شناخت منوط به تهذیب است، یعنی آنکه، افراد نخست باید خود را از رذایل اخلاقی پاک کنند تا ظرف وجودی آنها  برای دریافت حقایق الهی آماده گردد.

ایشان در پایان به نقل قولی از آیت الله بهجت اشاره کرد وگفتند: علمای نجف، سال اول ورود طلاب به حوزه را برای تهذیب آنان می دادند تا رذایل اخلاقی را از نفوس افراد  زدوده و دل و روح طلبه برای کسب معارف دینی آماده شود.
مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
نظر شما درباره نسبت اكثريت جوانان با دين در جامعه‌ي ما چيست؟
در حال دين‌گريزي
پيوند قوي با دين
غيرقابل ارزيابي
گرايش به دين
ضديت با دين
غفلت از دين
بي‌تفاوتي