کد خبر: ۱۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
در كتاب جهاد نفس از مجموعه‌ي شريف وسايل الشيعه، پنج روايت به طرق مختلف از امام صادق (عليه السلام) در رابطه با سرنوشت افرادي وارد شده است كه از عدلی را می‌ستایند اما خود در مقام عمل در مورد دیگران خلاف آن عدل رفتار می‌کنند.

پايگاه سلمان فارسي: در كتاب جهاد نفس از مجموعه‌ي شريف وسايل الشيعه، پنج روايت به طرق مختلف از امام صادق (عليه السلام) در رابطه با سرنوشت افرادي وارد شده است كه از عدلی را می‌ستایند اما خود در مقام عمل در مورد دیگران خلاف آن عدل رفتار می‌کنند.

در ادامه، این پنج روايت و ترجمه‌ی آن تقدیم خوانندگان محترم می‌شود.

 1. عن ابي عبدالله (ع) قال: إِنَّ مِنْ أَعْظَمِ النَّاسِ حَسْرَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ وَصَفَ عَدلاً ثُمَّ خَالَفَهُ إِلَى غَيْرِهِ (وسائل‏ الشيعة ج 15، ص 295)

 از امام صادق روایت است که فرمود: همانا در روز قیامت یکی از کسانی که حسرتش از دیگران بیشتر است کسی است که عدلی را ستوده است ولی درباره‌ی دیگری خلاف آن را عمل کرده است.

 2. عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: إِنَّ أَشَدَّ النَّاسِ حَسْرَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ وَصَفَ عَدْلاً ثُمَّ عَمِلَ بِغَيْرِهِ (وسائل‏ الشيعة ج 15، ص 295)

 از امام صادق روایت است که فرمود: همانا در روز قیامت حسرت کسی از همه بیشتر است که عدلی را ستوده اما در عمل خلاف آن را به کار بسته است.

 3. عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: إِنَّ مِنْ أَشَدِّ النَّاسِ عَذَاباً يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ وَصَفَ عَدْلًا وَ عَمِلَ بِغَيْرِهِ (وسائل ‏الشيعة ج 15، ص 296)

 از امام صادق روایت است که فرمود: از امام صادق روایت است که فرمود: همانا در روز قیامت یکی از کسانی که عذابش از دیگران سخت تر است کسی است که عدلی را ستوده اما به غیر آن عمل کرده است.

 4. عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: فِي قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ «فَكُبْكِبُوا فِيها هُمْ وَ الْغاوُونَ» فَقَالَ يَا أَبَا بَصِيرٍ هُمْ قَوْمٌ وَصَفُوا عَدْلاً بِأَلْسِنَتِهِمْ ثُمَّ خَالَفُوهُ إِلَى غَيْرِهِ (وسائل‏ الشيعة ج 15، ص 296)

 از امام صادق (ع) روایت است که درباره‌ی قول خداوند عزوجل که می‌فرماید: <پس آنان و گمراهان به روی در دوزخ افکنده شوند> فرمود: ای ابابصیر! آنان گروهی هستند که عدلی را به زبان می‌ستایند ولی به غیر آن عمل می‌کنند.

 5. عن خيثمه قال: قَالَ لِي جَعْفَرٌ (ع) أَبْلِغْ شِيعَتَنَا أَنَّهُ لَنْ يُنَالَ مَا عِنْدَ اللَّهِ إِلَّا بِعَمَلٍ وَ أَبْلِغْ شِيعَتَنَا أَنَّ أَعْظَمَ النَّاسِ حَسْرَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ وَصَفَ عَدْلًا ثُمَّ يُخَالِفُهُ إِلَى غَيْرِهِ (وسائل‏ الشيعة ج 15، ص 296)

 خیثمه گوید: امام جعفر صادق (ع) به من فرمود: به شیعیان ما برسان که هرگز کسی به رضوان و خوشنودی که در نزد خداست نخواهد رسید مگر با عمل و به شیعیان ما برسان که در روز قیامت کسی که حسرتش از دیگران بیشتر است آن کسی است که عدالتی را ستوده است، سپس به غیر آن عمل کرده است.

مطالب مرتبط
Bookmark and Share
ایمیل مستقیم: info@salmanpress.ir
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
چاپ نظرات
liobxdco
|
Saudi Arabia
|
۰۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
0
0
20
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
نظر شما درباره نسبت اكثريت جوانان با دين در جامعه‌ي ما چيست؟
در حال دين‌گريزي
پيوند قوي با دين
غيرقابل ارزيابي
گرايش به دين
ضديت با دين
غفلت از دين
بي‌تفاوتي